Program dla dzieci z różnym stopniem niepełnosprawności
Muzyka towarzyszy ludzkości od zarania dziejów, była i jest
środkiem komunikacji, zanim zaczęło ją zastępować słowo pisane. To dziedzina, którą się zajmujemy i którą przywracamy najprostszą komunikację między ludźmi oraz zdrowie osobom z problemami natury fizycznej, emocjonalnej czy umysłowej.
Na podstawie swoich doświadczeń opracowałam program dla osób o różnych stopniach niepełnosprawności. Zajęcia mają charakter zarówno pracy zespołowej, jak indywidualnej. Osoby z niepełnosprawnością podczas kontaktu z muzyką, tańcem czy śpiewem zaczynają wyrażać siebie, są bardziej aktywne, łatwiej nawiązują przyjaźnie. Ich pozytywne reakcje na muzykę, ciekawość i chęć wydobywania dźwięków z różnych instrumentów muzycznych usprawniają zarówno komunikację z nimi, jak i ich kontakt ze światem.
Celem zajęć jest to, aby osoby z różnym stopniem upośledzenia mogły zyskiwać poczucie bezpieczeństwa, swobody, dzięki czemu będą mogły pokonywać swoje ograniczenia, m.in. nieśmiałość, lęk itd. Program, który opracowałam sprawia, że uczestnicy doskonalą swoją wrażliwość na dźwięki, uczą się gry na prostych instrumentach, rozwijają poczucie rytmu, skalę głosu. Uświadamiam im, że wszystko może być instrumentem, nie trzeba używać skomplikowanych instrumentów muzycznych, by wydobyć z nich dźwięki. Proste rzeczy – takie jak drewniane łyżki, plastikowe butelki wypełnione ryżem, gazety – wystarczą, by uruchomić wyobraźnię.
Moja miłość do muzyki, pasja współpracy z ludźmi, wywołuje ogrom uśmiechów na twarzy oraz postępy w koordynacji oraz w komunikacji , dzięki czemu z ogromną satysfakcją przekazuję moc jaką posiada w sobie muzyka, taniec i ruch.
Ponadto udało mi się wspólnie z mężem stworzyć metodę
medytacji czy interaktywnej formy tworzenia muzyki, dzięki
której budujemy narzędzia komunikacji oraz doprowadzamy do
pełnej relaksacji i radości uczestników oraz opiekunów.
Ogrom miłości, uczucia, uśmiechu, radości, wzruszenia jest
naszym wspólnym doświadczeniem. Tylko w takiej atmosferze
można się rozwijać.
Powyższy film przedstawia moją wieloletnią współpracę z Centrum osób niepełnosprawnych znajdującym się w Maroku, Agadir. Na zaproszenie polskiej Ambasady w Maroku, przez kilka lat miałam okazję prowadzić zajęcia muzyczno - ruchowe z elementami muzykoterapii. Pomimo braku komunikacji w postaci języka obcego, muzyka była świetnym narzędziem do wzajemnego zrozumienia. Przywiozłam stamtąd ogrom wdzięczności , doświadczenia i radości.
Warsztaty i lekcje indywidualne
Niesamowity efekt daje również możliwość spotkania się i nauka gry na instrumentach w formie indywidualnej...